13.05.2012

Kooperativa, Allianz a Evropská Cestovní vítězí v anketě Pojišťovna roku 2011

Praha 10. května 2012: V pořadí již 12. ročník odborné ankety Pojišťovna roku zná své vítěze – pojišťovací makléři z celé České republiky ohodnotili výkony pojistitelů v roce 2011 takto: z celkových pěti vyhlašovaných kategorií získala celkem 3 prvenství Kooperativa pojišťovna ze skupiny VIG, v kategorii autopojištění ji z loňského trůnu sesadila Allianz pojišťovna a nejvyšší příčku v kategorii specializované pojištění pak již rekordním šestým rokem za sebou obhájila Evropská Cestovní Pojišťovna.
Výsledky ankety dnes slavnostně ohlásili organizátoři této nejstarší soutěže na pojistném trhu: Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem OPojištění.cz . Slavnostního galavečera v Kongresovém centru České národní banky v Praze se zúčastnilo na 250 makléřů, top manažerů pojišťoven, zástupců ČNB a MF, představitelů asociací finančního trhu a dalších významných hostů v čele s viceguvernérem ČNB prof. Vladimírem Tomšíkem , který celou akci zahajoval.

„Absence dramatických změn v hodnocení (ve srovnání s předchozím ročníkem ankety) jen potvrzuje, že postavení pojišťoven na trhu je z hlediska pojišťovacích makléřů stabilizované. To je pro české pojišťovnictví dobrá zpráva, zejména s ohledem na přetrvávající obtížnou ekonomickou situaci,“ zhodnotila 12. ročník ankety předsedkyně AČPM Jiřina Nepalová .

Jak doplňuje Ivan Špirakus , člen prezídia AČPM: „Největší změny opět zaznamenala kategorie specializovaného pojištění, kde na druhou příčku se celkem překvapivě dostala Česká pojišťovna Zdraví , zatímco úvěrové pojišťovny KUPEG (dříve EGAP) a Euler Hermes Čescob z letošních Top 5 zcela vypadly. Naopak se mezi ně vrátily AGRA pojišťovna a D.A.S. pojišťovna právní ochrany , což svědčí o diverzifikaci v potřebách klientů makléřských firem.“

„Pojišťovací makléři oceňují zejména dlouhodobý vztah s pojišťovnami. Ve výsledcích ankety se projevuje jejich vzájemná dlouhodobá spolupráce, proto došlo jen k malým změnám oproti předchozím letům,“ komentuje letošní výsledky Romana Benešová , Partner KPMG Česká republika, Risk Consulting a dodává: „Efektivní spolupráce s makléři je o to důležitější v dnešní době, kdy pojišťovny čelí zejména v pojištění motorových vozidel dlouhodobému poklesu cen pojistného a snižování celkové profitability. Tento trend bude zřejmě pokračovat i v nejbližších letech což bude klást na pojišťovny a jejich efektivitu ještě větší nároky do budoucna.“

Prezídium Asociace českých pojišťovacích makléřů na základě nominací členů AČPM a doporučení pojistitelů také již posedmé v historii ankety udělilo čestný titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Letos byl jmenován Konštantín Alexejenko , guru pojistného oboru a dlouholetá opora vedení Kooperativa pojišťovny.

Novinkou letošního ročníku ankety bylo vyhlášení Pojišťovacího makléře roku 2011 . V této kategorii byly oceněny dvě společnosti. Pojišťovacím makléřem roku 2011 s regionální působností se stala společnost I.P. trust a Pojišťovacím makléřem roku s celorepublikovou působností společnost RENOMIA . „Tato kategorie nám v celém konceptu ankety doposud chyběla. Makléřské společnosti mají nezastupitelnou roli ve zpracovávání pojistných programů, konkrétně v oblasti pojištění průmyslu a podnikatelů, a proto vnímám jako důležité ocenit je za jejich přínos pro rozvoj pojistného trhu,“ říká Ing. Tomáš Síkora, MBA a doplňuje: „Zástupci pojišťoven hodnotili makléře nikoliv podle velikosti, ale podle celé řady kritérií, jako je např. kvalita podkladů dodávaných pojišťovně, úroveň komunikace makléř-pojišťovna a makléř-klient, správa pojištění, nebo podpora kultivace trhu.“

Organizátoři ankety rovněž vyhlásili vítěze soutěže mezi studenty pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v oboru sklo o ztvárnění ceny pro Pojišťovnu roku 2011. Prvenství za svůj originální návrh a šek na 10.000 Kč získal Jakub Petr , student V. ročníku UMPRUM.

Celkové výsledky ankety Pojišťovna roku 2011

Pojištění průmyslu a podnikatelů
Pořadí
Pojišťovna
1
Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
2
Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
3
Allianz pojišťovna a.s.
4
UNIQA pojišťovna, a.s.
5
CHARTIS EUROPE S.A., pobočka pro ČR

Autopojištění
Pořadí
Pojišťovna
1
Allianz pojišťovna a.s.
2
Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
3
Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
4
UNIQA pojišťovna, a.s.
5
Generali Pojišťovna a.s.

Pojištění občanů
Pořadí
Pojišťovna
1
Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
2
Allianz pojišťovna a.s.
3
Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG
4
UNIQA pojišťovna, a.s.
5
Generali Pojišťovna a.s.

Specializované pojištění
Pořadí
Pojišťovna
1
Evropská Cestovní Pojišťovna, a.s.
2
Česká pojišťovna ZDRAVÍ a.s.
3
AGRA pojišťovna, org. složka
4
D.A.S. Pojišťovna právní ochrany, a.s.
5
Atradius Credit Insurance N.V., organizační složka

Životní pojištění
Pořadí
Pojišťovna
1
Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG
2
Allianz pojišťovna a.s.
3
Pojišťovna České spořitelny, a.s., VIG
4
UNIQA pojišťovna, a.s.
5
Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

Osobnost pojistného trhu
Ing. Konštantín ALEXEJENKO

Pojišťovací makléř roku 2011
I.P. Trust, a.s. (regionální působnost)
Renomia, a.s. (celostátní působnost)