24.05.2013

Vítězi v anketě Pojišťovna roku 2012 jsou Kooperativa, Pojišťovna ČS a ERV

Praha 22. května 2013: V pořadí již 13. ročník odborné ankety Pojišťovna roku zná své vítěze – pojišťovací makléři z celé České republiky ohodnotili výkony pojistitelů v roce 2012 takto: z celkových pěti vyhlašovaných kategorií získala celkem 3 prvenství Kooperativa pojišťovna ze skupiny VIG, v kategorii životní pojištění se na výsluní opět dostala Pojišťovna České spořitelny z téže skupiny, a v rekordu ankety již po sedmé za sebou obsadila nejvyšší příčku v kategorii specializované pojištění ERV pojišťovna (bývalá Evropská Cestovní Pojišťovna).
Výsledky ankety dnes oznámili organizátoři této nejstarší soutěže na pojistném trhu: Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem OPojištění.cz. Slavnostního galavečera v Kongresovém centru České národní banky v Praze se zúčastnilo na 200 makléřů, top manažerů pojišťoven, zástupců ČNB a MF, představitelů asociací finančního trhu a dalších významných hostů v čele s viceguvernérem ČNB
prof. Vladimírem Tomšíkem, který celou akci zahájil.

„Letošní výsledky demonstrují, že postavení pojišťoven na trhu je z hlediska pojišťovacích makléřů stabilizované. To je pro české pojišťovnictví dobrá zpráva v době, kdy podmínky pro podnikání v tomto segmentu ekonomiky neustále přitvrzují,“ zhodnotila 13. ročník ankety předsedkyně AČPM Jiřina Nepalová. Stoupající prestiž soutěže podle jejího názoru podtrhuje význam úlohy makléřů na pojišťovacím trhu.

Člen prezídia AČPM a „otec-zakladatel“ celé ankety Ivan Špirakus dodává: „Největší změny v porovnání s předchozím ročníkem opět zaznamenala kategorie specializovaného pojištění, kde na druhou příčku se celkem překvapivě dostala Pojišťovna VZP (zabodoval její program zdravotního pojištění cizinců). Mezi pět nejlepších se po loňské pauze vrátila úvěrová pojišťovna KUPEG. Za zmínku stojí i umístění pojišťovny ACE European Group v klíčové kategorii pojištění průmyslu a podnikatelů, kde na sebe ACE upozornila aktuálním produktem pojištění ekologické újmy. Dalším skokanem roku je Wüstenrot pojišťovna v kategorii pojištění občanů.“

Prezídium Asociace českých pojišťovacích makléřů na základě nominací členů AČPM
a doporučení pojistitelů také již po osmé v historii ankety udělilo čestný titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Letos byl jmenován prof. Ing. Jaroslav Daňhel, CSc., bývalý člen vedení České pojišťovny a dlouholetá opora Katedry bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy ekonomické v Praze.

V letošním ročníku doznalo změn i loni zavedené oceňování pojišťovacích makléřů – ti se letos do soutěže nenominovali sami, nýbrž zástupci členských pojišťoven ČAP měli možnost vybírat ty nejlepší z celé členské základny AČPM. Výsledkem je TOP 5 pojišťovací makléř roku 2012 – bez udání pořadí, vítězové jsou řazeni abecedně. Jsou to společnosti C.E.B., INSIA, INPOL, Renomia a Respect.

“Systém nominací byl pro hodnotitele svým způsobem omezující. Nová možnost ocenit makléře na základě vlastních zkušeností, získaných v rámci konkrétní spolupráce, posouvá anketu k větší objektivitě a vyšší prestiži. Role makléřů při distribuci pojistných produktů je nezastupitelná a výsledky letošního ročníku jen potvrdily stabilitu jejich vztahů s pojišťovnami a kvalitu vzájemné spolupráce“ doplňuje Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP.

Anketu pojišťovacích makléřů již pátým rokem podporuje poradenská společnost KPMG Česká republika. Romana Benešová, Partner odpovědný za Risk Consulting, KPMG Česká republika, upozorňuje: „Dlouhodobě spolupracujeme s celým pojistným trhem, který se momentálně intenzívně
zabývá implementací nového soukromého práva platného od ledna 2014. Nový občanský zákoník významně posiluje pozici klienta a chrání slabší smluvní stranu, což zvyšuje nároky nejen na pojišťovnu, ale i zprostředkovatele. Jsme rádi, že můžeme být u těchto změn společně s pojišťovnami i zprostředkovateli a asistovat jim při jejich řešení.“

Organizátoři ankety rovněž vyhlásili vítěze soutěže mezi studenty pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v oboru sklo o ztvárnění ceny pro Pojišťovnu roku 2012. Prvenství za svůj originální návrh a šek na 10.000 Kč získala Michaela Doležalová, studentka I. ročníku VŠUP.

Pojišťovna roku 2012 celkové výsledky:

Pojištění průmyslu a podnikatelů

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

3

Allianz pojišťovna, a.s.

4

ACE European Group Ltd, org. složka

5

AIG Europe Limited, organizační složka pro Českou republikuPojištění občanů

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Allianz pojišťovna, a.s.

3

Wüstenrot pojišťovna a.s.

4

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

5

Generali Pojišťovna a.s.Autopojištění

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Allianz pojišťovna, a.s.

3

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

4

UNIQA pojišťovna, a.s.

5

Generali Pojišťovna a.s.Životní pojištění

1

Pojišťovna České spořitelny, a.s., VIG

2

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

3

Allianz pojišťovna, a.s.

4

ING Životní pojišťovna N.V., pobočka pro ČR

5

Generali Pojišťovna a.s.Specializovaný pojistitel

1

ERV pojišťovna, a.s.

2

Pojišťovna VZP, a.s.

3

D.A.S. Pojišťovna právní ochrany, a.s.

4

KUPEG úvěrová pojišťovna a.s.

5

Atradius Credit Insurance N.V., organizační složka
TOP 5 Pojišťovací makléř (dle abecedy)


C.E.B., a.s.


INSIA a.s.


Pojišťovací makléřství INPOL a.s.,


RENOMIA, a.s.


RESPECT a.s.


Osobnost pojistného trhu

p rof. Ing. Jaroslav Daňhel, CSc.


Podrobné informace o anketě, její historii i kritériích hodnocení jsou k dispozici na webových stránkách ankety www.pojistovnaroku.cz.

Anketa přináší odbornou alternativu ke spotřebitelským soutěžím v oboru. Makléři jako profesionálové v pojištění a expertní poradci svých klientů, porovnávají nejen parametry nabízených produktů, ale hlavně skutečnou úroveň servisu jednotlivých pojistitelů tak, jak se s ní měli možnost každodenně setkávat v průběhu uplynulého roku.

Anketu Pojišťovna roku již tradičně organizuje Asociace českých pojišťovacích makléřů, nyní ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven a informačním serverem OPojištění.cz

Záštitu 13. ročníku poskytl guvernér České národní banky Miroslav Singer.


Uspořádání ankety Pojišťovna roku 2012 podpořili:

Generální partner: KPMG Česká republika
Partneři: American Appraisal, Elixír, Sdružení Czech Top100
Partner hlasování: UBIMET
Partner galavečera: NESS Technologies

Generální mediální partner: OPojištění.cz
Mediální partneři: E15 Mladá fronta, Obchod a Byznys, Pojistný obzor, Prague Leaders Magazine,
Právo a Finance, Profit